sierpnia 10, 2021

Jakich produktów spożywczych nie wolno ze sobą łączyć?

Zapewne każdy z nas słyszał opinie, że niektórych produktów spożywczych kategorycznie nie wolno ze sobą łączyć, gdyż grozi to… no właśnie. Czym grozi łączenie ze sobą produktów, których teoretycznie łączyć ze sobą nie wolno? I czy takie pary/kombinacje w ogóle istnieją?

Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie.:) 

Pomidor + ogórek



Na temat tego połączenia krąży w sieci wiele mitów. W skrajnych przypadkach ludzie głoszą tezy, że od jedzenia ogórka z pomidorem można zapaść na śmiertelne choroby.

Czy aby na pewno jest aż tak niebezpiecznie? Nie do końca. Ogórek zawiera substancję o nazwie askorbinaza, która niszczy witaminę C zawartą w pomidorach. Nasz posiłek bazujący na takim połączeniu będzie po prostu o wiele mniej wartościowy niż szkodliwy. Wystarczy jednak wzbogacić nasze danie o inne źródło witaminy C (np. paprykę czy pietruszkę) i zażegnać problem. Innym skutecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ogórki kiszone lub konserwowe, które mają obniżoną aktywność askorbinazy.

Gorące napoje/potrawy i miód naturalny

Naturalny miód ma bez wątpienia wiele prozdrowotnych składników stanowiących naturalny antybiotyk czy wspomagających leczenie chorób wirusowych. Ponadto walczy z rozwijającymi się w naszym organizmie grzybami czy działa jak naturalna szczepionka przeciwko alergii.

Należy jednak pamiętać, że w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza staje się zupełnie bezwartościowy dla naszego organizmu. Popularna gorąca herbata z miodem nie stanowi więc dobrego połączenia.

Dżem i białe pieczywo

Skoro mamy już gorącą herbatę z miodem, to idealnym dopełnieniem śniadania czy podwieczorku będzie białe pieczywo (np. bułka) obficie posmarowana dżemem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że takie połączenie prowadzi do gwałtownego skoku cukru we krwi. Węglowodany (cukry) proste powodują szybki wzrost stężenia cukru przez co nasza trzustka musi pracować na pełnych obrotach aby doprowadzić do jego wyrównania.

Sytuacja dotyczy nie tylko dżemu z białym pieczywem ale wszelkiego rodzaju słodyczy, które działają na takiej samej zasadzie. Po takim szybkim skoku cukru, jego stężenie równie szybko spada i powoduje  uczucie zmęczenia czy rozdrażnienia. Jak podkreślają dietetycy, w dłuższej perspektywie takie nagłe skoki poziomu cukru mogą prowadzić do cukrzycy czy insulinooporności. Warto więc zamienić białe pieczywo na razowe, pełnoziarniste, zawierające błonnik. Pomaga on trzymać właściwy poziom cukru we krwi i ułatwia trawienie.

Alkohol i napoje dietetyczne

Ostatnimi czasy napoje w wersji light zyskały na popularności. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stosowany słodzik – aspartam wchodzi w reakcję z alkoholem i może doprowadzić do szybszego upojenia czy też podwyższonej akcji serca.  Sytuacja wygląda podobnie z połączeniu kofeiny z alkoholem.

Obie te substancje stanowią źródło energii, które wzajemnie się potęgują. Ponadto kofeina maskuje efekty zatrucia pokarmowego, co często bywa zgubne w skutkach.

Czerwone wino i produkty bogate w żelazo

Lampka czerwonego wina do obiadu stanowi niemalże podstawę wielu kuchni. Czerwone wino wydaje się stworzone, aby serwować je z daniami mięsnymi (bogatymi w żelazo). Niestety w rzeczywistości nie jest to dobre połączenie, ponieważ zawarte w czerwonym winie garbniki skutecznie utrudniają przyswajanie się żelaza w organizmie.


Herbata z cytryną



Na temat herbaty mowa była już w drugim punkcie artykułu – tam poruszona była kwestia jej połączenia z miodem. A jak wygląda sytuacja, w której herbatę łączymy z cytryną?

Okazuje się, że taki duet może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Bogata w witaminę C cytryna w reakcji z występującym w liściach herbaty glinem tworzy szkodliwy dla zdrowia cytrynian glinu. Nadmierna akumulacja glinu w organizmie wiąże się z wyższym ryzykiem występowania chorób otępiennych takich jak choroba Alzheimera. Jest jednak sposób, aby zneutralizować ryzyko. Aby uniknąć negatywnych następstw łączenia herbaty z cytryną należy dodawać cytrynę do odcedzonego naparu (bez fusów). Ogranicza to w znacznym stopniu powstawanie przyswajalnej formy glinu, który jest dla nas bardzo szkodliwy.

 


Mam nadzieję, że tym wpisem udało mi się nieco rozjaśnić kwestię jakich produktów spożywczych nie wolno ze sobą łączyć. Czy któreś połącznie było dla Was szczególnie zaskakujące?

Być może do tej pory nieświadomie wykorzystywaliście te popularne duety w swojej kuchni?

Mimo, że ryzyko negatywnych następstw nie jest szczególnie wysokie, zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę w swojej diecie J

Pozdrawiam serdecznie,

Martyna

2 komentarze:

  1. Dobry wieczor ....serdecznie dziekuje za wspaniale przepisy ktore mi przysylasz ...juz kilka z nich wykorzystalam ....i kazda potrawa byla rewelacja ....Dziekuje bardzo .....i dzisiejsze dodatkowe informacje z pewnoscia bede przestrzegac ....Pozdrawiam ....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że przepisy i artykuły się podobają!:)

      Usuń

Prosty Przepis Na

Copyright © Prosty Przepis Na , Blogger